KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13835305
nr 1383 5305
Ana Wilhelmson-Lagerman
(1907-1988), Sverige
Oljemålning, Signerad, numrerad 1940. Olja på duk, 73x60 cm, yttermått inklusive ram: 76x64 cm
Ana Wilhelmson-Lagerman, svensk målare, grafiker, tecknare, textilkonstnär och glaskonstnär född 1907 i Göteborg, död 1988 i Stockholm.
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
måndag 8 mars 2021
kl 19:51:04
150 kr
Ana Wilhelmson-Lagerman
Läs mer om Ana Wilhelmson-Lagerman